MÖBLER / Bord / Bord 5806038
*
nr 580 6038
Bord
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:02
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 15:10:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord höjd 62 polen polsk, poland, polish
-
6155 Bord
björk, bemålad skiva. Bredd: 126 cm, djup: 86 cm, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:48
-
7050 Bord
omkring 1900, furu. Bredd: 76 cm, djup: 43 cm, höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40
-
7140 Bordsdekoration
Porslin. Höjd: 28 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:16
-
7052 Bordslampa
Strindbergsmodell, nutida, Cottex. Höjd: 30 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:16
-
7138 Bordslampfot
Orrefors, Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. RD ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:49
-
7003 Bordslampfot/l..
silver, (800/1000). Höjd: 32 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:27
*
Bord
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6038
Bord
stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 15:10:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord höjd 62 polen polsk, poland, polish
-
6155 Bord
björk, bemålad skiva. Bredd: 126 cm, djup: 86 cm, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:48 -
7050 Bord
omkring 1900, furu. Bredd: 76 cm, djup: 43 cm, höj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:40 -
7140 Bordsdekoration
Porslin. Höjd: 28 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:16
-
7052 Bordslampa
Strindbergsmodell, nutida, Cottex. Höjd: 30 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:16 -
7138 Bordslampfot
Orrefors, Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. RD ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:49 -
7003 Bordslampfot/l..
silver, (800/1000). Höjd: 32 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:27